Το σημερινό άρθρο της στήλης μας «Ναυτική Κυριακή» θα είναι αφιερωμένο στις φρεγάτες κλάσης Kortenaer (γνώστες ως Standard (S) και Έλλη), μια κατηγορία πλοίων με μεγάλη ιστορία στο Ελληνικό και στο Ολλανδικό Ναυτικό.
Οι εν λόγω φρεγάτες αποτελούν την βάση της δύναμης φρεγατών του Πολεμικού μας Ναυτικού, υπηρετώντας σε αυτό από το 1982 με την επωνυμία «κλάση Έλλη».
Το πρόγραμμα ανάπτυξης και ναυπήγησης
Οι φρεγάτες κλάσης Kortenaer αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος αντικατάστασης των παλαιών φρεγατών κλάσης Van Speijk των Βασιλικού Πολεμικού Ναυτικού της Ολλανδίας.
Η Ολλανδία προχώρησε στην ναυπήγηση 12 Kortenaer στα τέλη της δεκαετίας του ’70, με τις δύο από αυτές να αγοράζονται από την Ελλάδα (οι γνωστές μας Φ/Γ Λήμνος και Φ/Γ Έλλη).
Τελικά το Ολλανδικό Ναυτικό απέκτησε 10 φρεγάτες Kortenaer, καλύπτοντας το κενό που δημιουργήθηκε από την Ελληνική αγορά με την ναυπήγηση δύο φρεγατών αεράμυνας κλάσης Jacob van Heemskerck.
Τεχνικά χαρακτηριστικά και οπλοστάσιο
Πρόκειται για πλοία μήκους 130 μέτρων και πλήρους εκτοπίσματος 3.600 περίπου τόνων. Μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητα 30 κόμβων κάνοντας χρήση συστήματος πρόωσης COGOG (Combined Gas or Gas).
Συγκεκριμένα, το σύστημα πρόωσης βασίζεται σε δύο αεριοστροβίλους τύπου Tyne RM1C και σε δύο αεριοστροβίλους τύπου Olympus TM3B της Rolls Royce. Ακόμα, το πληρώματα τους αποτελείται από σχεδόν 200 άτομα.
Όσον αφορά τον οπλισμό, η Ολλανδική διαμόρφωση περιλάμβανε 1 πυροβόλο OTO Melara Compatto των 76mm, 1 αντιαεροπορικό πυροβόλο Bofors των 40mm, 8 αντιπλοϊκούς πυραύλους Harpoon, 8 αντιαεροπορικά βλήματα Sea Sparrow, 2 διπλούς εκτοξευτές τορπιλών MK46 ενώ μπορούσαν να στεγαστούν 2 ελικόπτερα τύπου Sea Lynx.
Η απόσυρση των Kortenaer από Ολλανδική υπηρεσία
Το 2003 αποσύρθηκε η τελευταία φρεγάτα Kortenaer του Ολλανδικού Ναυτικού.
Tην θέση των Kortenaer πήραν οι φρεγάτες κλάσης Karel Doorman, κάποιες εκ των οποίων πωλήθηκαν στο Βέλγιο, στην Χιλή και στην Πορτογαλία.
8 Ολλανδικές Kortenaer πωλήθηκαν στην Ελλάδα, από τις οποίες 7 συνεχίζουν να υπηρετούν στο Πολεμικό μας Ναυτικό με τις επώνυμες HS Αδριάς, HS Κανάρης, HS Κουντουριώτης, HS Ναβαρίνον, HS Αιγαίον, HS Θεμιστοκλής και HS Νικηφόρος Φωκάς.
Φρεγάτες κλάσης Έλλη
Οι φρεγάτες HS Έλλη και HS Λήμνος είναι τα πιο βαριά οπλισμένα πλοία της κλάσης τους.
Είναι εξοπλισμένες με 2 πυροβόλα OTO Melara των 76mm και 2 CIWS τύπου Phalanx. Ο αριθμός των κατευθυνόμενων βλημάτων κατά στόχων αέρος και επιφανείας παραμένει ίδιος, όπως και οι τορπίλες.
Η διαμόρφωση των μεταχειρισμένων φρεγατών που αγοράστηκαν από την Ολλανδία δεν παρέμεινε ίδια καθώς αφαιρέθηκε το αντιαεροπορικό πυροβόλο και προστέθηκε CIWS τύπου Phalanx.
Το 2004 ξεκίνησε πρόγραμμα εκσυγχρονισμού 6 φρεγατών του τύπου, ανανεώνοντας ριζικά τα ηλεκτρονικά συστήματα των πλοίων.
Επιπλέον, το 2013 αποσύρθηκε η πρώτη φρεγάτα της κλάσης με την επωνυμία HS Μπουμπουλίνα, η οποία χρησιμοποιείται ως πηγή ανταλλακτικών.
Επίλογος
Οι φρεγάτες κλάσης Kortenaer ήταν πράγματι τρομερά πλοία για την εποχή τους και έχουν αφήσει το δικό τους αποτύπωμα στην παγκόσμια ναυτική Ιστορία.
Ωστόσο, η Ελλάδα πρέπει να προχωρήσει στην άμεση αντικατάσταση τους με νεώτερες Μονάδες επιφανείας, προκειμένου να συγκροτήσει ένα ισχυρό και σύγχρονο ναυτικό.
Η αρχή θα γίνει με την παραλαβή των πρώτων δύο φρεγατών FDI HN το 2025, αντικαθιστώντας ισάριθμες φρεγάτες κλάσης Έλλη.
Πείτε μας την γνώμη σας στα σχόλια!
Copyright: Απαγορεύετε η αντιγραφή χωρίς άδεια του NEMESIS HD.